Ryžovanie zlata - postup
04.09.2024 05:55
Ryžovanie zlata
Je to mechanický proces získavania zlata pomocou ryžovacej panvice založený na princípe gravitačného ukladania jednotlivých zložiek a zlatiniek či malých valúnkov nazývaných nugety. Zlato sa získava zo zlatonosných sedimentov, ktoré postupne ukladá vodný tok tým, že eroduje zlatonosné oblasti a transportuje ich na miesta, kde dochádza k ich ukladaniu.
Pri ručnom ryžovaní sa naberá zmes štrku a piesku do kovovej panvice a pomocou prúdu vody a neustáleho krúženia panvicou sa z nej postupne odplavujú ľahšie častice. Rovnaký princíp sa využíva aj pri ryžovaní zlata, kde sa používajú ryžovacie splavy opatrené na dne priečkami, gumovými rohožami a ovčou kožušinou (takto mohol vzniknúť príbeh o zlatom rúne) alebo inými povrchmi na spomalenie pohybu a sedimentáciu čiastočiek zlata. V minulosti sa často kládlo na dno potoka ovčie rúno, odkiaľ vznikol názov zlaté rúno, ktoré sa zaťažilo kameňmi – tento postup sa používal veľmi hojne. Prospektor nechal dobre zaťažené zlaté rúno niekoľko mesiacov v potoku. V prípade povodní a zvýšenia prietoku vody sa zdvihol štrk na dne, ktorý obsahuje aj zlato. Tento štrk sa valí po dne a jeho ťažké podiely vrátane zlata zapadajú medzi škáry usadených kameňov na dne potoka. V prípade umiestnenia ovčieho rúna na dno sa zlatinky zachytávajú v srsti, a tak po návrate na miesto prospektor vytiahol rúno z vody, ktoré bolo ťažké, naplnené zmesou štrku, sedimentov a zlata. Bežne sa tiež ovčia vlna dávala na dno ryžovacích splavov z dreva, kde slúžila podobne ako súčasné zlaté rúna, gumové rohože a tahokovy na dnešných ryžovacích systémoch. Po skončení preplavovania materiálu prospektor ovčie rúno vytiahol a na ohnisku ho spálil. Vzniknutý popol potom preplavil na ryžovacej panvici a na dne misky mal zlato.
Postup ručného ryžovania
Počas procesu získavania sa tieto sedimenty naberajú na ryžovaciu panvicu, s ktorou sa následne začne rotovať a tým odstraňovať voda a ľahší horninový materiál z panvice. Po určitej dobe dochádza k tomu, že ťažšie prvky (ako napríklad zlato, ktoré je približne 19-krát ťažšie ako voda, 10-krát ako piesok a štrk) zostávajú na dne panvice, zatiaľ čo ľahšie častice sú odplavené s vodou.
Z vyrýžovaných menších častíc zlata sa mnohokrát za pomoci tekutej ortuti vytvára amalgám. Ten sa potom zahrievaním zbavuje ortuti a vzniká zlatý ingot, nazývaný huba. Tento postup však vážne ohrozuje zdravie prospektorov aj životné prostredie. Prevažne v Afrike, Južnej Amerike a Ázii sa na tento účel ročne spotrebuje asi 800 ton ortuti, z ktorej väčšina sa vyparí do ovzdušia alebo skončí v zlatonosných riekach a potokoch.
Dodržujte pri ryžovaní zlata Zákon Slovenskej národnej rady o ochrane prírody a krajiny a miesto po sebe vždy upracte.
Lokality ryžovania
V súčasnosti je ryžovanie zlata obľúbenou zábavou, na ktorej sa väčšinou nedá zbohatnúť, pretože väčšina bohatých oblastí bola už vyťažená. Na Slovensku sa pravidelne ryžuje v zlatonosných riekach a potokoch. Ryžovanie zlata je v novodobej dobe považované aj za šport, ktorý sa prevádzkuje ako na Slovensku, tak aj vo svete. Existuje majstrovstvo sveta v ryžovaní zlata a takisto rad národných a regionálnych súťaží. Záujemcov o ryžovanie ako koníček združuje Slovenský klub zlatokopov.
V Baníckom skanzene 2 km od Zlatých Hôr pri obci Ondrejovice si návštevníci môžu požičať ryžovacie panvice a priamo na mieste si vyskúšať ryžovanie zlata. V Zlatých Horách pri Jeseníku sa organizujú aj Majstrovstvá sveta v ryžovaní zlata.
Zlaté horúčky
Po nájdení významného ložiska zlata často dochádzalo k vzniku tzv. zlatej horúčky, kedy dochádzalo k masívnemu sťahovaniu obyvateľstva na miesto nálezu v snahe rýchlo zbohatnúť.
Zdroj: Wikipédia